didemoraliogluReklam, bir sanat biçimi olmaktan daha da öteye gitmektir. Reklamda tek başına yaratıcılık yeterli değildir. Mükemmel bir reklam performansının bile belirli sürelerde yenilenmesigerekmektedir, çünkü reklamlarda yıpranır, güncelliğini ve önemini yitirebilir.
Reklam sektöründe etkili bir reklam kampanyası oluşturmak isteyen reklam liderleri birbirinden farklı düşünmektedir. Kimisi ürünün yararları ve kişiliğini ifade eden hayali kişilikler ve karakter yaratmayı tercih ederken, kimisi de markayı doğrudan tek bir ürünün yararına bağlamaktan yana olmaktadır. Reklamın amacı, bir çözüm veya hayal satmaktır. Reklamın amacı gerçekleri beyan etmek değil, çözüm ve hayal satmak olduğunu unutmamak gerekir. Revlon’un kurucusu Charles Revson “ Biz fabrikamızda ruj üretiyoruz ama reklamımızda umut satıyoruz” demiştir. Markanızın reklamını nasıl geliştirebilirsiniz?
1-Misyon: Reklamınızın misyonu bilgilendirme, ikna etme, anımsatmak veya satın alma kararını pekiştirmek olmalıdır. Yeni bir ürün piyasaya sürüyorsanız müşterilerinizi bilgilendirmek ve ikna etmek istersiniz. Eğer eski ürününüzün reklamını yapıyorsanız, anımsatmak istersiniz. Yeni satın alınmış ürünlerde ise, müşterinin verdiği kararın doğru olduğunu pekiştirmek istersiniz.
2-Mesaj: Markanın değeri, kelimeler ve resimlerle ifade edilmelidir.
3-Mecra: Markanın hedef pazarı ve bütçesi doğrultusunda, yazılı basın, outdoor ve indoor mecralarının tutarlı bir şekilde kullanılmalıdır.
4-Para: Reklam bütçesidir. Burada ki en önemli konu reklamın erişim, sıklık ve etkisinin fiyatlandırılmasıdır. Marka olarak siz bu konuya ne kadar bir bütçe ayırdığınız çok önemlidir.
5-Ölçüm: Reklam kampanyaları ölçümlenmelidir. Eğer mağaza içi promosyonlar veya yazılı basın reklamları, TV reklamlarından daha fazla müşteri çekiyorsa bütçenizi ona göre ayarlamalısınızdır.