didemoraliogluSatışlarınızı optimize etmek, sürdürebilir bir marka sadakati oluşturmak ve kârınızı maksimize etmek ister misin? O zaman sizlere “Müşteri alışveriş deneyimi” stratejisini sunmak istiyorum.


Müşteri alışveriş deneyimi stratejisi, ilk olarak ölçmek ve izlemekle başlıyor.

Vitrinleri, müşterilerin nereye doğru yürüdüğünü, alışveriş için hangi satış kadrosu ile nasıl etkileşim kurduklarına bakarak hangi ürünleri satın aldıkları gibi konuları izleyerek ölçümlenebilmektedir. Bu ölçümleme sonucunda her marka için ayrı bir müşteri alışveriş deneyimi stratejisi oluşturulmaktadır.

Günümüz rekabet ortamında, tüm markaların perakende müşteri deneyimini iyileştirmesi gerekmektedir. Bu deneyimin anahtarı, müşteri ve marka sadakatini arttırmaktan oluşmaktadır. Perakende müşteri deneyimini doğru anahtar ile hayata geçirirseniz, doğrudan markanız için rakip rekabet avantajı sağlamanın kapılarını aralamış olursunuz. Alışveriş hala ülkemizin en sevdiği hobi halindeyken, vaktimizi ve enerjimizi alışveriş yapan müşteriyi izleyerek geçirerek markamıza maksimum satış sağlayabiliriz.