Marka iletişimi ve pazarlama danışmanlığı konularında danışmanlık alarak, firmanız için bir karlılık planı oluşturmaya ve marka değerinizi arttırmaya ne dersiniz?

Günümüzde birçok firma halen satış ve pazarlama kavramlarını birbirine karıştırmakta. Bu iki önemli kavramı birbirinden ayırmakta zorluk çeken firmalar, bundan dolayı belirledikleri hedefe ulaşırken bazı engellerle karşılaşabilir. İşte tam da bu noktada pazarlama danışmanlığı devreye girer.

Kimi firmalar ürününü ya da hizmetini bir an önce hedef kitleye ulaştırmaya odaklanırken, pazarlamanın önemini kavrayanlar “nasıl daha fazla müşteri kazanır ve bağlılık oluştururum” sorusuna cevap üretmeye çalışır. İşte tam da bu noktada, pazarlamanın bir seçenekten ziyade, satış ile birlikte senkronize olarak ilerleyen uzun vadeli bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer rakiplerinizden daima bir adım önde olmak istiyorsanız, ürüne değil müşteriye; ihtiyaç karşılamaya değil ihtiyaç yaratmaya odaklanmalısınız. Başarılı rakiplerinizi sevmeli, onları önemsemeli ve sürekli olarak rakiplerinizi takip etmelisiniz. Belirlediğiniz hedef kitlenin, ürününüz ya da hizmetinizle bağdaşıp bağdaşmadığını tespit etmeli; çoğu zaman stratejik davranabilmelisiniz. Bu ve bunun gibi hamleler pazarlama yeteneğinizi geliştirmeye, güçlü bir pazarlama ruhuna sahip olmanıza olanak tanır. Bu bağlamda satışı yöneticiye, pazarlamayı ise lidere benzetebilir; satış ve pazarlama arasındaki ince farkları kavrayarak kolayca hayata geçirebilirsiniz.

Peki Doğru Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

İyi bir pazarlama danışmanlığında, birinci kuralı, müşteri ihtiyacını anlamaktan ziyade, hizmet alacak olan markanın sunduğu ürün ya da hizmetin müşteride satın alma isteği uyandırmasını sağlamaktır. Bu noktada ise devreye “marka” girer. Tüketiciler kendilerini ürün ile değil, markanın kendisi ile bağdaştırır ve marka ile bu şekilde iletişim kurabilirler. Marka ile tüketici arasında bir bağ kurulabildiği takdirde, “nasıl müşteri sadakati oluştururum?” sorusunun cevabı artık hayata geçirilebilir hale gelir. Ancak satış ve pazarlamayı birbirinden ayıramayan ya da pazarlama danışmanlığı almayan birçok firma, bugün rakipleri arasında kaybolup gitmektedir.

Pazarlama danışmanlığı, tam da bu noktada firmanın faaliyetlerini analiz edebilmesi, pazarlama performansının doğru raporlanabilmesi ve sürekliliğin sağlanabilmesi amacıyla firmaya destek vermektir. Öncelikle pazarlama danışmanlığı kapsamında pazarlama faaliyetlerini sürdürecek bir departmanın kurulmasını ve belli bir kadro oluşturarak görev dağılımının yapılmasını sağlar. İkinci olarak markanın uzun vadeli planları ve ulaşılabilir hedefler açısından bir bilinç oluşturur, ardından marka konumlandırması ve marka iletişimi hakkında çalışmalar düzenler.

Bazı firmaların en büyük eksiklerinden bir diğeri ise, hedef kitle olarak belirlediği müşteri profilini esasen tanımamasıdır. Bir pazarlama danışmanı pazarlama danışmanlığı kapsamında, işbirliği içinde olduğu firmaya, müşterilerini daha da yakından tanıyabilmesi için ihtiyaç duyduğu doneleri sunar ve raporlar sonucunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda yardımcı olur.

Pazarlama Danışmanlığında Pazarlama Planının Getirileri Nelerdir?

Ürünü ya da hizmeti belirlenen hedef kitleye pazarlayabilmenin son ve en önemli yolu, doğru zaman, doğru kitle ve doğru bir bütçeleme açısından bir pazarlama planı oluşturmaktır. Bunu yapmak size karlılık getirmesinin yanı sıra, gelecekte oluşabilecek dalgalanmalara karşı göğüs germeniz için olanak tanır. Markanız ile işbirliği içinde çalışabileceğiniz bir pazarlama danışmanlığı sayesinde haftalık, aylık ve yıllık pazarlama planı oluşturabilir, bütçenizi doğru bir şekilde kullanarak tüketicide satın alma isteği uyandırabilirsiniz.

Bu detaylı pazarlama danışmanlığı sürecinde, firmanızın doğru pazarlama tekniklerini kullanması, pazarlamaya ayrılacak bütçe, oluşturulacak kadro; rakiplere, tüketiciye, yatırım planlarına ve sektörel verilere göre belirlenecek hedefler, marka iletişimi ve son olarak hazırlanması gereken pazarlama planı konularında, uzman yaklaşımı ve birikimi ile Didem Moralıoğlu’ndan destek alabilirsiniz. Firma hedeflerinizi belirlenen süre içerisinde gerçekleştirebilmek ve marka itibarını arttırabilmek adına alacağınız aksiyonları belirlemek, karlılık sağlayacak bir pazarlama planı oluşturmak ve marka değerinizi maksimize etmek amacıyla Didem Moralıoğlu ile iletişime geçebilir ve doğru hizmeti alarak, doğru hizmeti verebilirsiniz.