didemoraliogluSatış promosyonu marka imajını güçlendirmekten çok, ucuzlatmaya yaramaktadır. Bu bakımdan da marka imajına olumsuz etkisi vardır. Satış promosyonu yapan bir şirket, markanın diğer özelliklerini göz ardı etmiş demektir.

Promosyonun en kötüsü, markanın yalnızca mevcut müşterilerin cevap verdiği tüketici promosyonlarıdır. Bunlar genellikle, ellerindeki ürünü bilinçsiz şekil de sipariş etmiş veya ürettirmiş olan markaların, tercih ettiği bir yöntemdir.

Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse, bebek mamaları satan bir markanın bebek mamalarında bir promosyon aktivitesi yaptığını düşünelim, bu promosyon aktivitesi, yalnızca daha önceden bebek maması satın almış annelerin, promosyona özel normalden daha çok mal almasına yönelik bir çalışma olduğunu şimdiden söylemek isterim. Bu zaten müşteriniz olan anneleri desteklemekten başka bir şey değildir. Bu promosyonun bir başka açıklaması da sizden devamlı ürün satın almayan, pazarlık etmeye meraklı olan ve bir seferlik mal alacak müşterileri etkilemesidir.

Bu konudaki yapılması gereken en iyi satış promosyon yönetimi ise, öncelikle ürünün rakiplerden daha iyi olması durumu için geçerli olacak olan, üründen hoşlanan yeni insanları bulup çeken ve ürünü denemeye yönelten metottur.

 

Bugün çevrenize bir bakın lütfen, bir alışveriş merkezine gittiğinizde bazı markaların sürekli promosyonda olduklarını fark edeceksiniz.

3. Sınıf markalar “Satış Promosyonu” ile 1 kerelik satış yapmaktadır.

Sizce onlar günü mü kurtarmaya çalışmaktadırlar, yoksa müşteriyi mi kandırmaya?