didemoraliogluVisual Merchandising (Görsel Düzenleme); satış danışmanının yardımı olmadan müşterinin mağazadaki ürünleri daha kolay bulması için çözümler sunan, onlara yardımcı olan ve ilham veren mağaza içi görsel danışmanlık hizmetidir.

Bu mağaza içi görsel danışmanlık hizmetini müşteriler açısından değerlendirdiğimizde ise; mağazadan içeri giren müşteriye, satış danışmanına gereksinim duymadan, plansız satın almaya yönlendiren, müşterinin mağazada daha özgür hissetmesini ve rahat hareket etmesini sağlayan, markanın müşterilerine sunduğu “sessiz danışmanlık hizmeti”olarak da nitelendirilebiliriz.

Başarılı bir VM,( mağaza içi ürün sunumu); marka ile ürün arasındaki etkiyi müşteriye; doğru zamanda, doğru ürün yerleşimiyle, göstererek vehissettirerek anlatan bir satın alma yöntemidir. Visual Merchandising aynı zamanda, Pazarlama’nın (Marketing) ucuz yoludur.

21.yüzyıl perakendeciliğinde visual mechandising; hem müşteriyi çekme, hem de müşteriyi tutma konusunda markalar için büyük bir ticari potansiyeldir.

Müşterinize, markanız veya ürününüz için doğru mesajı vermenizin ve onlara alışveriş deneyimi yaratmanızın en etkili yolu Visual Merchandising’den geçmektedir.