Festival ve etkinliklerdeki sponsorluk avantajları markaların giderlerini kapatır mı?

Yaz aylarında artan festivaller ve etkinlikler markaların gözdesi durumunda. Etkinliklerde yer almak markalar için adeta bir prestij olurken; reklam,tanıtım gibi pazarlama faaliyetlerinin de destekleyicisi olan sponsorluk faaliyetleri son yıllarda yıllarda oldukça önem kazanmış durumda. ABD’li IEG Sponsorship Report’un verilerine göre Dünya’da sponsorluk harcamaları 2013 yılında %4 artmıştır Türkiye’de ise, %8 civarında bir artış sağlandığını görülmekte. Dünya’da sponsorluk harcamaların %70’i spor faaliyetlerinin gelirken, sanat etkinlikleri ve Festivallere Ayrılan oran ise %9 civarındadır.

Festivallerin ve etkinliklerin vazgeçilmezi standlar her etkinlikte olmazsa olmazlar arasında. Biz her ne kadar bu standları, sadece yiyecek veya içecek servisi yapmak veya gereksiz broşür konumlandırmak olarak görsek te, markalar ve müşterinin bilinçaltı açısından küçümsenmeyecek öneme sahiptir. Kimi kendi marka tanıtımını yapmak için belirli bir ücret karşılığında stand satın alır ve gerek promosyon ürünlerle gerek ise broşür dağıtımıyla bilinirlik yaratır, kimi de kendi ürünlerinin satışını yapar.

Sponsorluk çoğu markanın tek reklam yolu olabilmektedir. Örneğin; Alkolün yasaklandığı çeşitli ülkelerde markaların stand kurulumu sınırlı sayıdaki tanıtım ve reklam kazanç yollarından biridir. Peki etkinlik ve festival profilinin marka kimliği ile uyuşması önemli midir? Yapılan yatırım, kara dönüşür mü ve zararda bile olunsa bu katılımın getirileri neler olacaktır?

Sponsorluk projelerine katılım gösteren çoğu firma;

 • Topluma katkı sağlamak
 • Kurum kimliğinin tanınmasını sağlamak
 • Kurum imajını geliştirmek
 • Kurum kültürünü oluşturmak
 • Satışları desteklemek
 • Kurumda çalışanlar arasında ve toplumda kurumun daha fazla farkında olunmasını sağlamak
 • Müşterileri ve kanaat önderlerini eğlendirmek
 • Yeni bir ürünü tanıtmak
 • Personelin motivasyonunu artırmak, sadakatini sağlamak ve kurum içi iletişimi desteklemek
 • Marka ile müşteri arasında bir bağ kurarak marka oluşumuna katkıda bulunmak
 • Medyada yer almak olarak belirtmişlerdir

Sponsorluk firmanıza başka neler kazandırır?

-Profesyonelliği kanıtlanmış başarılı organizasyonlarla akılda yer edinmek…
Bu anlamda fuarımıza sponsor firma olmak, firmanız için katma değer yaratır, iletişim hedeflerinize katkıda bulunur ve isminizi güncelleştirebilir.

-İş dünyasının en önemli kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ile bir araya gelme ve tanıtım fırsatı…
Organizasyona sponsor olmakla, sektör yöneticileri ile bir araya gelebilir, kendinizi bire bir tanıtabilir ve iş hacminizi arttırabilirsiniz.

-Etkinlik sponsoru olarak farklı rekabet avantajı yaratmak…
Ana sponsorluğun sağladığı daha fazla reklam ve tanıtım olanağından faydalanarak, firma bilinirliğinizi ve imajınızı güçlendirebilirsiniz.

-Etkinlik alanında stand kurma imkanı…
Böylece müşterilerini ağırlama, yüz yüze tanıtım yapma ve promosyonel ürün dağıtımı yapma imkanına sahip olurlar.

Bunların yanında elde edilen kazanç markanın yatırımını doldurmasını sağlamaktadır. Konu dahilindeki zarar olarak nitelendirilebilecek tek gider stand kirası değildir. Marka tanıtımını amaçlayan markanın sunumuna ve servisine önem vermesi gerekmektedir. Kötü reklama vermeden, akılda kalıcı aynı zamnda etkileyici görsel ve hizmet ön planda tutulmadır. Markaya dezavantaj sağlayabilecek noktalardan bazıları kötü stand kurulumu, eğitimsiz eleman, başarısız hizmet, efektif olmayan stand noktasıdır.

Sponsorluğun bilinmeyen dezavantajları;

Kanuna göre, ulaşım, promosyon, reklam ve tanıtım, kırtasiye, sağlık ve sigorta, malzeme araç gereç alımı, kiralama bedelleri, tesis kiralama bedelleri sponsorluk harcamaları sayılıyor.

Ancak her şirket sponsorluk avantajlarından yararlanamıyor. Vergi ve SSK borcu olanlar, hileli iflas ettiğine karar verilenler, sponsorluk yapan ama taahhüdünü yerine getirmeyenler ve kamu ihalelerine katılması yasaklanan gerçek ve tüzel kişiler vergi istisnasından yararlanamıyor.

Sponsorluk vergi istisnaları, yıllık dönem sonunda gelir veya kurumlar vergisinde kar eden işlemeler için geçerli. Yani sponsor olan gerçek veya tüzel kişiler dönem sonunda zarar ederlerse, bu kez sponsorluk nedeni ile yapmış oldukları harcamaları gider olarak gösteremiyor veya bir sonraki döneme aktaramıyorlar.

Her şekilde etkinlik ve festivaller markalara kendilerini tanıtabilme, efektif yoldan reklam verebilme ve gelir fırsatı sunmaktadır. Markaya düşen kimliğni yansıtacak en doğru yolu bulup, bilinçli hazırlık yapmaktır.