didemoraliogluPazarlamanın işi; müşteri değeri yaratmak, iletmek ve yakalamaktır.
Değer, hedef kitle için; kalite, hizmet ve fiyatın birleşmesinden oluşmaktadır. Şirketin müşterilere vaat ettiği deneyim ile güvenin birleşimi, markanın müşteri gözündeki değerini oluşturmaktadır.
Bir markanın veya şirketin, müşterilerine değerini doğru şekilde iletmesi, çalışanları ve diğer paydaşları için memnuniyet yaratma yeteneği ile bağlantılıdır. Değer aslında algılamaya da bağlıdır. Markanızı nasıl algılattığınız çok önemlidir.
Bir çocuk inşaatın önünden geçerken 3 tane duvarcı ustası ile karşılaşır. Çocuk ne yapıyorsun diye sorar. Birinci usta:”Harç karıyorum” der, İkinci usta:”Bu duvarı örmeye yardım ediyorum.”der, Üçüncü usta ise;” Gökdelen inşa ediyoruz” der.
Akıllı şirketler sadece satın alım değeri sunmakla kalmaz aynı zamanda kullanım değeri de sunarlar.
Kamyon kiralama şirketi Ryder, sadece kamyon kiralamak ile kalmayıp, malların kamyonlara nasıl yerleştirileceği ile ilgili birde kitapçık sunmaktadır. Nestle sadece bebek maması satmaz, bebek maması hakkında 7 gün 24 saat ebeveynlerin sorularını da yanıtlar.
De Rose and Associates’s başkanı Louis J.De Rose şöyle der: “ Değer, müşteri gereksinimlerinin; mümkün olan en düşük kazançla, sahip olma ve kullanım maliyeti karşılığında sağlanmasıdır.” Rekabet açısından üstün bir değer önermesi ve değer iletmesi ile şirketler başarılı olmaktadır.