Yaratıcılıkla Marka Nasıl Güçlendirilir?

Tüketicilerin markanızı nasıl algıladığıyla ilgili bir merakınız varsa, rakiplerinizinkini araştırarak işe başlayın.

Özellikle perakende sektöründe rekabet had safhada. Üretim araçlarının yaygınlaşması ve ucuzlaması, ürünlerin çeşitlenmesine ve farklı alım güçlerine uygun fiyatlarla sunulmasına imkân tanıyor.

21. yüzyılın dur durak bilmeden evrilen teknolojisi sayesinde, bilgisayarlar bile size rakip olabiliyor. Peki, bu rekabette öne geçmek için sizin stratejiniz ne?

Her an yeni bir rakip daha edindiğiniz bu dönemde binlerce ürün ve hizmet arasında kaybolup gitmek istemezsiniz. Tüketicinin ilgi alanına girebilmek için mutlaka bir fark yaratmanız ve bunun için de yaratıcılığa başvurmanız gerekiyor.

Her şeyde olduğu gibi, yaratıcılığı geliştirmek için de ciddi bir zaman ve emek harcamanız şart. Yaratıcılığı sihirli bir değnek gibi kullanıp ürün ve hizmetlerinizde kullanıp tüketici algısında farklılık yaratabilirsiniz. Bu farklılık, markanıza sadık müşteriler ve aradığınız rekabet avantajını kazandırır.

 

Ürün ve hizmet konusunda bir yaratıcılık sergileyebilmek için iki ayaklı bir strateji geliştirmelisiniz.

Bunun birinci ayağı, kendi sektörünüz dışındaki uygulamaları da yakından takip etmek ve bunları kendi işinize nasıl uyarlanabileceğiyle ilgili çalışmalar yapmaktır.

İkincisiyse, tüketicilerinizin sesine kulak vermek; ihtiyaçlarını tespit etmek ve bu ihtiyaçlara yönelik doğru ve yenilikçi çözümler üretmektir.
Strateji belirleme konusunda yaratıcılığın her noktada kullanılabileceğiyle ilgili bir örnek verelim: “A” kumaşlara sinen kokuları gizlemek üzere üretilen bir üründü ve piyasaya çıktıktan sonra aylarca iyi bir satış grafiği yakalayamadı. Yapılan tüketici araştırmaları, ürünün kullanım amacının tüketicinin ilgisini çekmediğini gösterdi. Bunun üzerine şirket de stratejisinde yaratıcı bir hamleye gitti ve ürünün pazarlama dilini değiştirdi. Tüketiciye kulak vererek yapılan bu değişiklik sayesinde, ürünün satış grafiğinde muazzam bir sıçrama yakalandı. Ve bu ürün hâlâ kategorisinin en çok satan ürünlerinden biri olarak raflarda yer alıyor.

Siz de kurumsal yaratıcılığınızı geliştirerek mevcut ürün ve hizmetlerinizle ilgili hayal gücünün sınırlarını zorlayan stratejiler geliştirebilir ve yıllarca piyasada sapasağlam kalacak güçlü markalar yaratabilirsiniz.

Marka değerinizin sürdürülebilirliği, yarattığınız marka algısının sürdürülebilirliğine bağlı.
Yapmanız gereken, müşterilerinizin zihninde şekillenen marka algısını her an daha yukarıya taşımanız gerektiğini kavramak ve bunu sağlamak için farklılaşma yöntemlerine başvurmak. Farklılaşmak ancak yaratıcılık yönünüzü geliştirmekle olur. Tüketiciye vereceğiniz bir mesaj, onların zihninde markanızı farklı bir konuma yerleştirebilir.

Unutmayın, tüketicinin algısında yarattığınız en küçük farklılığı bile, kısa sürede rakiplerinizden ayrılmanızı sağlayacaktır. Bu ayrılığın iyi ya da kötü yönde olması, sizin kendinizi nasıl anlattığınıza bağlı.

Doğru iletişim yaparsanız tüketici, sunduğunuz ürün ya da hizmeti deneyimlemek isteyecektir. Deneyimin de memnun kalan tüketici de, müşteriniz olacaktır.