Markalaşma Hikâyem…


1994 yılında henüz 23 yaşındayken üniversiteyi bitiren genç bir kız olarak, cebimde tasarım eğitimim, aklımda gerçekleştirmek istediğim yaratıcı fikirlerim ile beni bekleyen dolu dolu bir kariyerden habersiz hayata ilk adımlarımı atmak üzereydim….

Benim hikâyem 1971 İstanbul’unda başladı. Önce Özel Şişli Terakki Lisesi’ni, ardından da erken yaşlardan itibaren ilgi duyduğum sanat eğitimi için Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bitirdim.

Üniversitenin disiplinli eğitimi, devam zorunlulukları ve projeleri arasında deneyim kazanmak için iş hayatında da yer almaya başladım ve okul sonrasında o dönemin önemli firmalarından birinde tasarım ve reklam halkla ilişkiler sorumlusu olarak profesyonel iş hayatına ilk adımımı attım. Bu ilk işin ardından devamlı yükselen kariyer yolumun devamı da geldi. Devamında CarrefourSA, Demsa Holding, Sarar, Nike Türkiye, Garanti Bankası gibi sektör devlerinin de aralarında olduğu firmaların pazarlama ve marka süreçlerini yönettim.

Çalıştığım marka ve projelerde yurt içi ve yurt dışında ödüller almış güçlü markalarla çalışıyordum ancak perakende sektörünün hem trendleri hem de yaratıcılığı barındıran; devamlı gelişen ve değişen dinamik bir sektör olduğunu biliyordum ve yaptığım, elde ettiğim başarıları daha ileriye taşımak istiyordum. Her zaman öğrenmeyi ve gelişmeyi seven biri olarak tüm hayatım boyunca devam eden bir eğitim ve gelişim sürecini iş hayatımda da devam ettirdim. California State Üniversitesi gibi pek çok saygın kurumda pazarlama, reklam ve sanat alanında eğitimler aldım, her birinden global bilgiler ve yeni fikirlerle ayrıldım.

Kurumsal hayatıma markalaşma konusundaki deneyimlerimi daha fazla değerlendirebilmek için ara verdim ve stratejik pazarlama, marka yönetimi ve süreçleri marka iletişimi üzerine Forever New, Max Fashion, Vero Moda, Pieces, GNC Türkiye, Turkcell, Yataş Group ve Doğan Holding bünyesinde ki markalara danışmanlık hizmeti verdim. 360 derece marka iletişim modelim ile çalıştığım markaların rakipleri arasından sıyrılmasına yardımcı oldum.

2014 yılına geldiğimde ise deneyim ve birikimlerimi daha fazla insana ulaştırabilmek istedim ve ilk kitabım olan “Ben Marka Olsam’ı çıkardım. Bu kitap aslında bugüne kadar aldığım eğitimler, edindiğim deneyimler ve sahip olduğum yaratıcılığı harmanlayarak zaman içerisinde geliştirdiğim markalaşmaya bakışımı net bir şekilde ortaya koyduğum bir çalışma oldu. Benim yaklaşımıma göre standart formüllerin dışında her markanın kendine ait özel bir hikâyesi vardı ve ortak hikâyede buluşan tüketicilere doğru ve samimi bir şekilde aktarabilmek fark yaratmayı sağlayacaktır. Kitabımda bu bakış açımı ve deneyimlerimi çocukluğumda sıkıcı derslerde yaptığım gibi kendime bir masal sahnesi kurarak anlattım, böylece sadece teorik değil marka ve pazarlama kitaplarından daha akıcı bir dil ve farklılık yakalamaya çalıştım. Kurduğum masallara 2015 yılında çıkardığım “Seni Yine Severdim” adlı romanımla devam ettim.

2017 yılında, Kafdağı’nın Pusulası isimli üçüncü kitabımda kişisel/kurumsal marka olmanın, bütünüyle kendini yaratma sanatı olduğunu vurgulayan kişisel gelişim niteliğinde bir başucu kitabını okuyucu ile buluşturdum. Hem 20 yıllık profesyonel hayatımdan, hem de danışanlarımın yaşadığı gerçek hikayelerden yola çıkarak hazırladığım bu kitap, kendini, kimliğini bir markaya dönüştürmek isteyen herkes için yol haritası sunmaktadır.Günümüzde, birçok insan hem kariyerinde hem de özel hayatında pek çok problem yaşadığını düşünürsek, bu kitap kişiyi kendi iç dünyasına bir yolculuğa çıkarıp yeteneklerini, zayıf yönlerini, potansiyelini ve hayallerini yeniden gözden geçirmesine, sorunlu gördüğü alanları iyileştirmesine ve nihayetinde kendisini mutlu edecek bir kimlik ve bu kimlikten de bir marka yaratmasına ön ayak olacak bir rehber niteliği taşımaktadır.

Ayrıca Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İlişki Koçluğu (ICF) ve NLP Master programını tamamlayıp, uzmanlık alanım olan markalaşma ve iletişim yöntemleriyle birleştirerek, insanların kendi kaderlerini nasıl değiştirebileceklerini; daha mutlu, daha başarılı bireyleri olabilmeleri için düşünce sistemlerini nasıl yönetmeleri gerektiği konusunda seanslar ve seminerler vermekteyim.

Ayrıca, Türkiye’nin önde gelen web siteleri ve dergilerinden Harvard Business Review, Milliyet Gazetesi, Market dergisi ve perakende.org için köşe yazarlığı çalışmalarıma devam etmekteyim.

Sevgilerimle,

Didem Moralıoğlu